
1/2 The Living Room of the Nation (2009, Finland, 104 min, eng. text)
Regissör: Jukka Kärkkäinen
Dj: Daniel Stahre spelar new och no wave (Makeriet)
Tid: 19.00 Filmen börjar 20.00 Entré: 60 kr plus medlemskort (gratis)
Jukka Kärkkäinenʼs dokumentärfilm The Living Room of the Nation är ett poetiskt och högst intimt porträtt av livet sett från sex finska vardagsrum. Filmen är en berättelse om vändningar i livet, ensamhet, ansvar och desperation. Men framför allt om tid.. tid som tycks rinna allt snabbare mellan fingrarna. Karaktärerna är vanliga finska män i olika stadier i livet. Alla söker dom efter något: mänsklig närhet och kontakt, förståelse och acceptans.
Den här dokumentären förvandlar den mest simpla situationen till drama och tumult. Och vardagen filmad hos dessa speciella karaktärer blir till en känslosam och unik lika mycket som surrealistisk berättelse om människan och livet.
The Living Room of the Nation kan beskrivas som en finsk version av vår egna hyllade VINSLÖV serie. Regissören har lyckats med något så ovanligt som att göra en dokumentär i världsklass, med fokus på det lilla minst uppseendeväckande i livet; vardagen hos helt vanliga människor.
VARMT VÄLKOMNA TILL DOC LOUNGES GOES FINISH AFTON!

Senaste kommentarerna:
Om DOC LOUNGE PAUS
FILM 6 mars klart: WHERE MY HEART BEATS! »
Om DOC LOUNGE PAUS
Det kommer en film 6 mars, vi har bara inte publiserat den än! Vår paus beror på att Babel har ett annat arrangemang den 28 februari, så det var länge planerat:) »
Om DOC LOUNGE PAUS
Tråkigt med uppehåll! Jag ser fram emot 13 mars dock. Och ska bli spännande att se vad ni bjuder på veckan dessförinnan. »